Rychlé šipky

16.06.2019 16:30


 Divadelní soubor HILDEGARDA  působí v  I. Národním kamenném venkovském  divadle v Horním Bolíkově (I. NKVD), které založila slavná spisovatelka, vědkyně, všestranná umělkyně, Hildegarda Řeřichová. Je to soubor veskrze dívčí.

            Hildegarda se narodila z nerovného svazku koncesované tulačky Justýny Řeřichové a korunního prince Rudolfa Habsburského. Z tohoto milostného vztahu se narodila dcera, kterou Justýna povila v bolíkovské pazderně. Tam jí také Rudolf poslal moták : „ Ať má naše dcera nějaké ryze české jméno, třeba Hildegarda.“ Rudolf z odloučení od své lásky a dcery zešílel a následně spáchal sebevraždu.

            Hildegarda coby Habsburk musela každé prázdniny trávit u babičky Sissy a dědečka Franze Josefa I. Jako přesvědčená republikánka dědečka každé prázdniny nabádala, aby abdikoval a dal tak svobodu porobených Čechům, leč marně. Jediným kladem bylo, že naučila dědečka Františka Josefa česky.

            Svou spisovatelskou dráhu zahájila sepsáním a nakreslením prvního českého komiksu, který nesl název Rychlé šipky. Nicméně vydavatel odmítl Rychlé šipky vydat a rukopis někde zašantročil. Ten se pak dostal k Jaroslavu Foglarovi, který ze statečných dívek udělal chlapce a zbytek už všichni znáte.

            Soubor HILDEGARDA nastudoval Rychlé šipky tak, že divákům přiblíží stěžejní chlapecké postavy Rychlých šípů, tak i Černých jezdců, Bratrstva kočičí pracky a Podkováků. To vše podle Jaroslava Foglara . Ovšem poslední obraz hry je výlučně z pera Hildegardy Řeřichové. V něm se představí spolu s Rychlými šipkami i Jakub ( alias James) Vont.

            Nastudování hry bylo inspirováno 80. výročím vydání Rychlých šípů a 100. výročím sepsání komiksu Rychlé šipky Hildegardou Řeřichovou.

 

            V představení účinkuje 12 dívek a 2 chlapci. Hra je bez přestávky a trvá 75 minut. Ve hře jsou písně všeho druhu s doprovodem 3 hudebníků. Kulisy jsou nenáročné (ohrada, dveře, silueta města).