Noc Kostelů 2015

29.05.2015 15:30

Po čtyřech úspěšných ročnících bychom rádi znovu vás všechny pozvali na Noc kostelů v Telči, která se uskuteční 29. května 2015. V tento den se od odpoledních hodin pro širokou veřejnost a zvláště pro vás, naše spoluobčany, otevřou nádherné telečské chrámy. Pro příchozí připravujeme pestrý kulturní program. Můžete se těšit na koncerty, prohlídky, workshopy, výstavy a v neposlední řadě také na program duchovního charakteru. Noc kostelů v Telči společně připravují telčské církve Římskokatolická a Českobratrská evangelická. V Telči se tak k naší velké radosti podařila naplnit jedna teze projektu, kterou je ekumenické zaměření celé akce. V letošním roce se bohužel nemůže z časových důvodů zapojit Církev adventistů sedmého dne, ale o to více se na ně budeme těšit v příštím roce. Záštitu nad akcí převzal starosta města Mgr. Roman Fabeš. Během Noci kostelů budete moci navštívit celkem pět telčských chrámů – kostel Matky Boží na Starém městě, kostel sv. Ducha u Horní brány, kostel Jména Ježíš (jezuitský) a kostel sv. Jakuba u zámku a také dvě kapličky, a to kapli sv. Rocha na hřbitově Matky Boží a kapli Dítěte Ježíš v Domově pro seniory. Letošní Noc kostelů bude mít trochu jinou koncepci, bude tak trochu “putovní”. Každý návštěvník obdrží poutnický pas, do kterého bude moci získávat nálepky z každého kostela či kapličky, které navštíví. Zároveň v poutnickém pasu najde i další informace o jednotlivých chrámech. Program bude začínat u Matky Boží na Starém Městě, kde bude kolem 20. hodiny zakončen. Cestou kolem Staroměstského rybníka se pak přesuneme na náměstí, kde bude program pokračovat v kostele sv. Ducha a následně i v kostele Jména Ježíš a v kostele sv. Jakuba. Program začíná v 15:30 v kostele Matky Boží koncertem dětského sboru Srdíčko, na který zveme zvláště rodiče s dětmi. Od 16:00 pokračuje program pro děti, který bude zakončen šermířskou scénkou. Rodiče a ostatní mohou mezitím navštívit kapli sv. Rocha či kapli Dítěte Ježíš a zhlédnout výstavu vzácných kněžských rouch či se zúčastnit workshopu. V 17 hodin nás pan Zadražil provede po hřbitově Matky Boží. Před 18. hodinou se na deset minut rozezní zvony našich kostelů společně se všemi zvony po celé České republice, v Rakousku, v Německu, na Slovensku, v Estonsku i v Nizozemí, které oficiálně zahájí další ročník Noci kostelů. U sv. Ducha je pro vás připraven také velmi zajímavý program. Již od 16 hodin si můžete prohlédnout krásy Telče z věže sv. Ducha, či si kostel individuálně projít. Hlavní program v tomto kostele bude probíhat od 20:00, kdy paní doc. Dr. Eva Melmuková promluví na téma Mistr Jan Hus v lidských vztazích. Poté bude následovat malá divadelní hra Kostelík sv. Ducha u Šachu vypráví, kterou si pro vás připraví členové Historické společnosti Veritas. Po divadle bude následovat program „Pojďme si zazpívat“ v podání Milana Svobody, Kláry Šimkové a jejich přátel. Od 21 hodin bude také otevřen kostel Jména Ježíš a kostel sv. Jakuba, který můžete individuálně navštívit a setrvat zde v tichu a v modlitbě. Ve 22 hodin rozezní varhany Eliška Prknová a Ludmila Nechvátalová a ve 23 hodin Noc kostelů zakončí sbor Santini svým předpůlnočním koncertem. Během programu bude pro návštěvníky přichystáno občerstvení s ochutnávkou mešních vín. Také budete mít možnost k rozhovoru s duchovním. Podrobný rozpis programu a další aktuality najdete na stránkách zde - www.farnost-telc.cz, nebo také na  www.mladeznici.cz, www.nockostelu.cz, na reklamních plakátech, které budou vyvěšeny na plakátovacích plochách města či na reklamních letácích, které budou rozneseny do všech domácností v Telči. Myslím si, že Noc kostelů je také dobrou příležitostí k pozvání svých známých z práce, příbuzných a kamarádů, kteří běžně do kostela nechodí a rádi by se o křesťanství něco dozvěděli. Program je přístupný široké veřejnosti, proto prosím, toho využijte. Vzadu v kostele budou k rozebrání letáčky s programem, který můžete svým známým, příbuzným či kolegům předat s osobním pozváním. Noc kostelů nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Je to noc plná lehkosti a nenucenosti a zároveň citlivosti a hloubky. Srdečně Vás všechny zvu k účasti na Noci kostelů v Telči a zároveň upřímně prosím o Vaše modlitby za průběh akce.

Za tým pořadatelů                                                                                           Tereza Kohoutková