Farní cyklovýlet Dunajská stezka - Wachau

V pondělí 8. července se farníci z Telče a okolí vydali spolu s naším panem kaplanem Jurisem na cyklovýlet kolem řeky Dunaj. Někteří se setkali již před farou v Telči v 7 hod. ráno a společně se vydali auty směr Slavonice. Ostatní jeli samostatně a sraz byl na parkovišti nedaleko rakouského města Krems v 9 hod. Hlavní organizátor akce – P. Juris všem předem rozdal mapky, takže jsme hladce nebo po menším zaváhání všichni požadované místo našli. K našemu velkému překvapení se nás dohromady sjelo 11 aut, ve kterých se přivezlo 39 cyklistů.

Před začátkem cyklovýletu jsme se na parkovišti krátce pomodlili a vyrazili na cestu, tentokrát už na kolech směr Melk. Jeli jsme po cyklostezce proti proudu Dunaje, která zde většinou věrně kopíruje tok řeky a vede téměř po rovině. Z druhé strany je cyklostezka lemována hlavní silnicí. Dopředu jsme se domluvili, kde na sebe všichni počkáme, protože v tak velkém počtu lidí nebylo možné, abychom jeli všichni společně. Počasí se nám opravdu vydařilo. Bylo teplo a slunečno, takže veškerá nadbytečná zátěž jako bundy a pláštěnky mohly zůstat na parkovišti v autech. S sebou jsme si vzali pouze svačiny a opalovací krémy. Cesta nám celkem rychle ubíhala, nálada byla radostná a než jsme se nadáli, objevil se před námi Melk.

Melk je okresní město v Dolním Rakousku. Leží na řece Dunaj na východní hranici údolí Wachau v nadmořské výšce 213 m. Jeho dominantní stavbou je benediktinský klášter, který je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb Rakouska. A právě tam jsme zamířili i my. Udělali jsme si zde delší přestávku jednak na vydatnou svačinu, jednak na prohlídku tak krásného objektu. Mohli jsme také nahlédnout do překrásného interiéru tamního kostela.

Po osvěžující pauze jsme se znovu vydali na cestu. Museli jsme v Melku přejet dlouhý most, abychom se dostali na druhou stranu Dunaje. Pohled z mostu na mohutnou řeku nás všechny nadchl a každý si chtěl na památku pořídit foto. Cyklostezka na druhém břehu už nevede vždy přímo kolem řeky, ale projíždí se malebnými historickými městečky s bohatou minulostí. Nad údolím, kudy protéká řeka, se tyčí zalesněné hory. Všude, kde to jen jde, jsou vysázené vinice.

Asi zhruba v půli zpáteční cesty se nachází kostel sv. Michaela. Tam jsme měli předem domluveno, že zde budeme mít mši svatou.  Po jejím skončení jsme si ještě prohlédli místní kostnici a vyrazili na zbývající kus cesty. Kolem 18.30 jsme se šťastně vrátili na výchozí parkoviště, pořídili jsme společné foto, poděkovali jsme v modlitbě za celý den a dostali jsme požehnání.  Někteří z nás ještě neodolali a při zpáteční cestě se zajeli podívat k již zavřenému klášteru Gottweig.  Je to dodnes fungující mužský benediktinský klášter z 11. století, který se nachází na kopci nad řekou a je z něj krásný výhled do krajiny.

Až na malý defekt jednoho kola, kteří naši chlapi ( zejména Pepa Vítů ) zdárně opravili, jsme dojeli bez nehody, což je v takovém počtu cyklistů pozoruhodné. Velice děkujeme P.Jurisovi za jeho výbornou organizaci i všechny informace, které si pro nás předem připravil.

IB

viz. fotogalerie, fotky 2013, Wachau